19 Şubat 2013 Salı

Japonya'dan kısa kısa...

Şimdi size Japonya ile ilgili turistik bilgi vermek isterdim ama malesef veremiyorum, çok sıkı bir denetlemenin içerisindeyim, tüm gün tesiste evrakların arasında, otelde bilgisayarın başında sürünüyorum 2 gündür. Hatta dün sadece 4,5 saat uyudum çalışmaktan dolayı, asabiyim.

ama yine de aktarabileceğim ufak detaylar var:

- Japonlar kibar insanlar, teyit edilmiştir. Selam verirken, özür dilerken, söz isterken iki el çene altında eğiliyorlar. Hayır bana da bulaştı artık tesiste karşılaştığım insanlara başımı eğerek selam verdiğimi fark ettim.

- En lüksünden en köhne yerine kadar Japonya'da tuvaletler dijital. Oturunca mevsime göre sıcaklık değiştiriyor (kışın sıcak mesela). Taharet musluğu olayında aşmışlar, sıcaklık, tazyiklik, yön ayarı yapılabiliyor dijital ekranla. Temizlik imandan değil Şintoizm'den geliyor olabilir bence. Mesela 3 yıldızlı bir otelin durumu Avrupa'da bellidir, burda kesinlikle temizlik sıkıntısı yok. 3 yıldızlı bir otelde kalmama rağmen diş macunundan elbise fırçasına, pres ütüye kadar her detay sade olarak düşünülmüş.

- Yemekleri iğrenç. Bildiğin açım. Yok arkadaş ben bu nişastalı, şekerli sosa karşıyım. Kahvaltıda tek tanıdık gelen şey domates ve yumurta. Bu sabah minik minik paketlerde peynir keşfettim, mutluyum. İçecek olayını aşmışlar, tesiste her öğlen yemeğinde farklı renk, sıcaklıkta içecekler getiriyorlar ama ben hiçbirini içemedim.

- Taksilerde beyaz dantel var, istisnasız hepsinde. Günlük olarak temizleniyormuş, valla her bindiğim takside koltuklar bembeyaz dantel ile kaplıydı.

Bunlar küçük bir şehirde, anca görebildiklerim. ne var yani, napıyım ancak tuvalet, yemek, tesis ve otel görebiliyorum :)

Kısmet ilerdeki günlere...

Sayonara !7 yorum:

pembe mor alg dedi ki...

ay kıyamam ya açmısın
üüzldüm şimdi
neseki temiz be kuzm
öperm çok

S&A dedi ki...

ozaman resim bekliyoruz mümkünse taksileri özellikle merak ettim :)

Hamide... dedi ki...

ya ne güzel bir tecrübe yaşıyorsun sana şu an zul geliyo olabilir ama geriye dönüp baktığında harika bi olay bence, hayır kıskanmadım canım ne münasebet :D

lamore del calcio dedi ki...

duygucum, valla sanırım alıştım ymeklere, şimdi iyi (tüh yine zayıflayamadım). S&A biliyorum çok aptalım ama yanımda fotoğraf makinesi yok, evde son gün aranıp aranıp bulamadım, e telefonum da akıllı telefon değil, üzücü tabii :(
Hamidecim sana benle gel dedim ama ben, hem belki burdan sana şu kriterlerine uygun (!) boylu poslu bir Japon bulurduk :p bunlar sürekli beyzbol oynuyolar hem futbolla pek araları yok, temiz temiz sıfırdan fbli yapabilirsn :)

tubitos dedi ki...

canım senin yayınlar benim kumanda paneline düşmyor. ne yapıyorsun diye bakmaya geldim dünyanın bi ucuna gitmişssin :) temizlik olayına çok şaşırdım bizdeki pis taksileri filan düşününce.. keyifli geçer seyahatin inş..

tuem dedi ki...

bişeyler hazırlayıp gönderisim geldi sana yaz adresini hemencik döktürüp yemekleri göndereyim temizliğin can olduğu bi ülkedesin yaz için rejime girmiş gibi düşün :)

Farfalle dedi ki...

İlginç detaylar var gerçekten:).Fotoğraf bekliyoruz, sewgiler...