5 Haziran 2012 Salı

Pırlanta takıntısı...

Evet benim pırlanta takıntım var.

Bildiğiniz anlamda değil, çok pis karşıyım ben pırlanta taş olayına.

Öyle her konuda çok duyarlı olduğum söylenemez, hani pırlantanın çıkarılış şekli vs elbette etkiliyor beni, ama tek sebep bu değil.

Ben pırlanta denilen şeyin, bizlere tüketim toplumunun çok sağlam bir dayatması olduğunu düşünüyorum.

Bakın tektaş yüzük filan demiyorum, pırlanta diyorum. Yoksa sembolleşmiş şeyler benim tarzım değil vs triplerinde hiç değilim. Emre'nin evlenme teklifinde tektaş yüzük vardı mesela, ama pırlanta değil. Sağolsun Umutcan, Emre'ye demişti "boşuna paranı harcama, o pırlantaya karşı" diye. O yüzden sevgilim, pırlanta değil ama normal taşlı bir yüzükle geldi bana.

Özellikle sorulmadığı sürece, bunun muhabbetine pek girmem. Tek bildiğim eğer kuyumcu, bu işin ustası değilseniz farkı anlayamazsınız, net!

Emre'nin ablasının nişanımda taktığı pırlanta bir tektaş kolyem var. Yan yana koyuyorum yüzükle ikisini, yok ayıramam. he öyle clearance ı yüksek, bilmem tek parçalar belki parlıyordur, ne bileyim. Ama bizim seviyemizde insanların aldığı yüzükleri ayırmak imkansız.

Peki alındığı anda, değerininin 3'te 1'ini anında kaybeden, anlamayan insanlara sahtesinin yedirilebileceği bir taşa niye bu kadar para harcanıyor?

Hele kadınların kendilerine gelen pırlantaya göre değer gördükleri sanrısı yok mu, beni benden götürüyor. yahu takacaksın bunu, bozdurmayacaksın, öylece duracak bir yüzük için milyar harcanır mı? karşındakinin parası aslında senin paran değil mi?

Sözüm zenginleri bağlamasın, saçacak yer aranıyorsa, çok anlamsız değil.

Ama ben aylık geliri 2000 tl olan bir adamın, gidip bir pırlanta yüzüğe 4000 TL vermesine acıyorum, eleştiriyorum, belki at gözlüğü bu, ama bu da benim fikrim.

Mesela çok yakın bir arkadaşımın annesi, erkek tarafı 5 taş yüzük taksın demiş. Oturup hesap kitap yapıyorlar, 4000 TL'yi de bütçeye katıyorlar. Lan yazık değil mi? İşte adam bir tane almış pırlanta, ikinciyi bari istemeyin, o paraya beyaz eşyalar alınır be. kızcağız da "normal taşlı" al bari, annemlere demeyiz deyince, "olmaz ya hep ya hiç" demiş. he hepin pırlanta olduğunu çünkü Allah, yasa, kitap söylüyor di mi? aynı kişi pırlanta yüzük araya araya artık çok iyi anladığını söyledi, üşenmedim parmağımdakini çıkardım verdim, değer biç dedim, valla benim zirkon taşlı yüzük 1000 dolar ediyormuş, öğrendim :)

Tüketici yönüm oldukça fazla benim. Çabuk gaza gelirim, para harcarım. Ama tükettiğim şeylerin en azından işlevi olmalı bence, telefonsa kullanırsın, tatilse eğlenirsin, yemekse yersin. Ama parmağımda servet taşıyacağım diye, bütçemizden bir yerli araba parası harcatmam. Çünkü o kadar zengin değilim ben. Ne yazık ki, pırlanta yüzüğe bilumum anlamlar yükleyen kızların çoğu da o kadar zengin değil, ve aslında o yüzüğe harcanan para siz "evet" dediğiniz an, ortak bütçenizden çıktı.

Teklifte tek taş, düğünde üç taş (aa dün/bugün/yarın olayı), doğurunca 5 taş (bunun anlamını bilmiyorum)... aha o tek taş parası ile güzel bir tatil yapılır, 3 taş parası ile TVnizi alırsınız, 5 taş parası ise çocuğunuzun odasını kurmaya yeter :)

Yapmayın etmeyin, kendi evimiz, arabamız olsun diye yaşam kalitenizden taviz verip para biriktirmeye çalışanlardansanız, bir ay köşeye 300-400 TL atınca mutlu olanlardansınız; sevgilinize, nişanlınıza, kocanıza pırlanta kötülüğünü etmeyin.



6 yorum:

sonsuz dekorasyon dedi ki...

farklı bir yorum pırlanta kullanan ve seven biri olarak ne desem bilemedim ama dediklerinde haklısın pahalı ve bozdurulunca çok değer kaybeden bir ürün yatırım amaçlı alınan bir ürün değil keyif için alınan bir aksesuar ,gömlek toka çanta,ayakkabi, abiye elbise gibi..Her zaman kullanacağın evladiyelik bir takı

Hamide... dedi ki...

al işte sen de ben-serci kafasındasın işyerinden çok yakın bi arkadaşıma evlilik teklifinde 0,8 karat tek taş, nişanında da 0,4er karattan 4 taş taktılar ohandoooos dedim :D durumu olan takar bilemem ama ben de senin gibi harcayıcılardanım ne gerek var :D

Yasmin dedi ki...

Valla 4000 tl lik 5taş parası ilen çocuk odası düzülür, üzerine bir de bebek arabası 3'lü takım alınır hemi de en anatomikinden :)))

ozax dedi ki...

benim teş taşım da pırlanta değil, almazdım da, aldırmazdım da...
zibilyonlarım olan bir zengin olsaydım herşeyin pırlantadan olsun diye diretebilirdim ama öyle değil...takan taksın, alan alsın ama bana da uymaz senin dediğin gibi!

Derya dedi ki...

Gerçekten çok haklısın aynı düşüncedeyim:=)kişi evlenecekken bir sürü ihtiyaç oluyor hangisini alsak kaç taksite bölsek şunu sonramı alsak diye kırkkere düşünürken helede sonra bu borç ödemelerine send eortak olucaksasn sırf gösteriş amaçlı pırlanta saçma geliyor banada.Ama maddi durumu iyi olana laf yok tabi :)

Adsız dedi ki...

:)))) yazını okuyucunca sevindim çünkü sadece kendimi sanırdım ben pırlantaya karşı olarak. Yazdığın herşeye katılıyorum.Benim sevgili kişisine de söyledim sakın tek taş pırlanta almayasın diye.Ben böyle söyledim diye arkadaşlarım bile beni tiğe aldılar yok bırak alsın mış mış vs vs.Saçma geliyor bana o kadar net :)